Globale fødevarepriser fortsætter op
De globale fødevarepriser er steget næsten 7% på et år.
Friske tal fra FN´s fødevareprisindeks viser, at de globale fødevarepriser tog endnu et lille skridt op i august med 0,1% i forhold til måneden. Det betyder, at de globale fødevarepriser er steget i 9 ud af de seneste 12 måneder, og stigningen det seneste år lyder på 6,9%. Det er især vegetabilske olier og mejeriprodukter, som er steget det seneste år, mens sukker og korn omvendt er faldet. Fødevareprisindekset fra FN er baseret på eksporterede og uforarbejdede råvarer og indeholder fem hovedkomponenter bestående af korn, kød, mejeriprodukter, sukker og vegetabilske olier.
De globale fødevarepriser er steget næsten 7% på et år. Så gik man som forbruger med et håb om billigere priser i supermarkedet, så er det altså ikke råvarepriserne der giver de store forhåbninger om det. Vi har da også set, at priserne, som de danske familier møder herhjemme i supermarkedet, er steget det seneste år. Det er især kaffe, chokolade og oksekød som løber forrest med de største prisstigninger, men en lang andre fødevarer er også steget ganske pænt i pris. Et lille lys i mørket er, at kun hver 10. fødevarevirksomhed forventer at hæve priserne i de kommende måneder, og det kan tænde et lille håb om mere stilstand i fødevarepriserne, mens også de bebudede afgiftslettelser giver lidt modtræk til højere råvarepriser.
Fødevarepriserne befinder sig i dag ca. 31% højere end for 4 år siden, mens priserne alene det seneste år er steget med 6,5%. Højdespringerne på prisbarometret det seneste år er kaffe med 32%, oksekød med 21% og chokolade med 20%. Det er dog ikke alle fødevarer, som er steget i pris det seneste år, hvor fx olivenolie og sukker begge er faldet ca. 20% i pris. De højere priser har, sammen med et højere renteniveau og energipriser, tynget de fleste danskeres privatøkonomi i en eller anden grad de seneste år, og det er blandt årsagerne til, at vi har set forbrugertilliden hænge fast i det negative leje.
12% af virksomhederne i fødevarehandlen forventer at hæve deres priser i de kommende tre måneder, mens 8% af virksomhederne vil sænke prisen. Størstedelen forventer altså uændrede priser i den kommende tid. Regeringen har i forbindelse med sit finanslovsforslag bebudet afgiftslettelser på blandet andet chokolade og kaffe. Bliver det til virkelighed, så vil det alt andet lige trække i retning af lidt lavere priser på udvalgte varetyper, men man skal også huske, at det i så fald slet ikke vil kunne måle sig med de prisstigninger vi har set det seneste år på fx chokolade og kaffe.
En væsentlig pointe til dagens tal for de globale fødevarepriser er, at der er en række forskelle mellem danskernes indkøbspris og den globale fødevarepris. Den globale fødevarepris er selveste råvaren, mens danskernes fødevarepris også er påvirket af forarbejdning, transport og opbevaring. Vi vil med andre ord aldrig ramme en-til-en sammenhæng mellem råvarepriserne og danskernes indkøbspriser.