Bankens økonomer kommenterer og analyserer løbende udviklingen i dansk og international økonomi, boligmarkedet og finansmarkederne.
Seneste nyheder
70.000 bolighandler i år
2025 har indtil videre været et travlt år for ejendomsmæglerne. Siden midten af 00’erne er det kun rekordåret 2021, der har budt på flere bolighandler i årets første tre kvartaler.
Efterspørgslen på arbejdskraft er fortsat betydelig. Det vidner om et arbejdsmarked, som ser ud til at blive ved med at præstere flot. Særligt i byggeriet og inden for sundheds- og plejefagene er efterspørgslen høj.
Hvordan aktierne udvikler sig i den kommende uge, afhænger i høj grad af Trumps næste træk. Hvis han modererer sin tone og trækker truslerne tilbage, kan markedet finde fodfæste igen.
Efterårsferien står for døren herhjemme, og de danske efterårsfarver tiltrækker også tyskere i bedste velgående. Mange tyskere planlægger at holde efterårsferie i et dansk lejet sommerhus.
Antallet af ledige har stået på pause-knappen i efterhånden lang tid. Ledighedsprocenten står fuldstændig stille på 2,9%, hvilket har været tilfældet i 21 måneder i streg.
Inflationen stiger lidt i september, men befinder sig grundlæggende meget stabilt. Inflationen har ligget omkring eller under 2% i mere end to år. Fødevarepriserne er dog blevet 5% højere på et år.
Rente- og valutaprognoserne er bankens forventning til renteudviklingen i Danmark, eurozonen og USA - set over de næste 3 og 12 måneder - samt bankens forventning til kursudviklingen på euro, dollar, svenske kroner og norske kroner.