Ledigheden stort set uændret
Ledigheden bevæger sig stort set ikke. Og det er positivt.
Nye tal for ledighedsindikatoren fra Styrelsen for Arbejdsmarked og Rekruttering viser, at ledigheden steg med 111 personer i august, når der tages højde for sæson. Ændringen er i den absolut minimale ende, og billedet er derfor uændret, hvor ledigheden bevæger sig tæt på sidelæns i øjeblikket. Og sådan har det set ud det meste af 2025.
Ledigheden bevæger sig stort set ikke. Og det er positivt, eftersom der generelt er ret få ledige i Danmark. Ledigheden holdes i snor af en fortsat voksende beskæftigelse, som præsterer den ene rekord efter den anden. Vi forventer, at beskæftigelsen har yderligere stigning i vente og dermed fortsat holde ledigheden i kort snor.
Ifølge de nye tal er der i dag 87.800 ledige i Danmark. Til sammenligning var mere end 100.000 ledige før coronatiden, som satte gang i en mere eller mindre usammenlignelig periode under og efter. I 2015-2019 var der i gennemsnit godt 110.000 ledige i Danmark. Med andre ord er niveauet et godt stykke lavere i dag.
Beskæftigelsen fortsætter ufortrødent op og sætter nye rekorder. Alene i 2025 er der kommet mere end 18.000 flere personer i arbejde. Set i lyset af en periode, som ellers har været præget af massiv usikkerhed, så er det en ret stærk stigning i beskæftigelsen. Fremgangen ses desuden bredt på det danske arbejdsmarked. Vi har i en længere periode forventet fortsatte beskæftigelsesrekorder, som også er kommet som perler på en snor. Og vi forventer, at der er flere i vente.
Aktuelt holder vi også øje med usikkerhedsmomenter, særligt relateret til den internationale uro og nye toldsatser fra USA. Det danske arbejdsmarked står imidlertid bundsolidt og har de seneste år vist stor en modstandsdygtighed overfor høj inflation, kraftige rentestigninger og geopolitisk uro.