Vores aktiesparekonto bliver billigere 

Vi har gjort det billigere og mere overskueligt for dig at investere gennem en aktiesparekonto.

Kvinde Og Mand Slapper Af I Sofa Og Sidder Med Ipad Og Mobiltelefon

Fra i dag bliver det billigere at investere via en ak­ties­pa­re­kon­to hos Arbejdernes Landsbank. Vi fjerner nemlig de­po­tom­kost­nin­ger­ne på både danske og udenlandske værdipapirer på ak­ties­pa­re­kon­to­en. Dermed skal du kun betale kurtage og eventuel valutaveksling, når du handler via kontoen.

For dig, der allerede har en ak­ties­pa­re­kon­to, betyder det lavere omkostninger og en enklere prisstruktur. Og for dig, der endnu ikke er kommet i gang, er det blevet endnu mere attraktivt at oprette en konto, uanset om du er ny investor eller erfaren.

“Mange danskere har en stærk privatøkonomi og har været gode til at lægge penge til side på en opsparing. Men med det lave renteniveau er det værd at overveje, om din opsparing har bedre af at blive investeret. Har du nogle tusinde kroner, som ikke skal bruges i den nærmeste fremtid, er investering som regel en rigtig god idé,” siger bankdirektør Svend Randers.

Derfor skal du overveje en ak­ties­pa­re­kon­to

En ak­ties­pa­re­kon­to gør det nemt og overskueligt at investere i børsnoterede aktier og aktiebaserede in­ve­ste­rings­for­e­nin­ger. Du betaler kun 17% i skat af dit afkast, og du kan frit indsætte og hæve penge, så længe du holder dig inden for indskudsloftet.

Med en ak­ties­pa­re­kon­to får du:

  • Lavere beskatning (17% afkastskat).
  • Frihed til at hæve og indsætte, når det passer dig.
  • Enkelt adgang til handel via netbank og mobilbank.
  • Mulighed for at investere både i danske og udenlandske aktier.

Husk:

  • Du kan i 2025 indsætte op til 166.200 kr. på din ak­ties­pa­re­kon­to.
  • Kontoen kan kun anvendes til frie midler.
  • Du kan have én ak­ties­pa­re­kon­to pr. person.

Kom i gang med at investere

Læs mere om, hvordan du opretter en ak­ties­pa­re­kon­to.

Ak­ties­pa­re­kon­to | Se dine muligheder og kom i gang 

 

Relaterede artikler