|
|
|
| 19.01.2010 |
|
|
|
Med støtten ønsker Arbejdernes Landsbank at hjælpe de humanitære organisationer med at gøre en forskel for mennesker, hvis levevilkår ligger langt under fattigdomsgrænsen.
Danmarks Indsamling 2010 er en fælles indsamling, som tolv af Danmarks største humanitære organisationer står bag. Organisationerne arbejder for at hjælpe Afrika ud af fattigdom og fremme FN's 2015 mål.
Pengene fra Danmarks Indsamling 2010 er øremærket til tolv konkrete projekter, der hjælper kvinder i Afrika til et bedre liv og giver dem mulighed for at skabe en lysere fremtid for Afrika.
Som følge af de enorme ødelæggelser i Haiti, som har skabt et stort og akut behov for hjælp, har de tolv organisationer bag Danmarks Indsamling 2010 samtidig besluttet også at samle ind til ofrene i Haiti.
Danmarks Indsamling kulminerer lørdag den 30. januar 2010 med et stort tv-show på DR1. |
|
|
|
|
|